Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Stupne výroby srvátkového proteínu
29.08.2018

Stupne výroby srvátkového proteínu

Výber srvátkových proteínov je ťažký, vzhľadom na obrovský počet výrobcov, ktorí predávajú srvátkové proteíny v rôznych formách.

 

Dve najbežnejšie formy sú srvátkový koncentrát a srvátkový izolát

 

Hlavným rozdielom je, že srvátkový izolát je "čistejší" ako srvátkový koncentrát. Zo srvátkového izolátu sú iné zložky, ktoré nie sú bielkoviny, odstránené, aby sa "izolovala" srvátková bielkovina. Mnohé srvátkové proteíny obsahujú 70-80% bielkovín. Napríklad 100g 80% srvátkového koncentrátu obsahuje na 100g 80g bielkovín, s približne 10g sacharidov (z toho polovica laktóza), pár g tuky a približne 150mg cholesterolu.

 

Srvátkový izolát obsahuje zvyčajne aj 90% bielkovín, čo znamená, že na rovnakú dávku dostanete viac bielkovín. Rovnaké množstvo 90% srvátkového izolátu bude obsahovať menej kalórií, viac bielkovín a podstatne nižší obsah sacharidov, laktózy, tuku a cholesterolu.

 

Whey Protein

 

Srvátkový hydrolyzát - čiastočne rozložený proteín

 

Hydrolyzáty sú čiastočne rozložené proteíny, vystavením bielkovín teplu, kyselinám alebo enzýmom, ktoré rozrušujú väzby aminokyselín. To spôsobí mierne horkastú chuť, ale zároveň umožňuje rýchlejšie vstrebávanie ako ponúka koncentrát alebo izolát. Koncentráty a izoláty sú trávené taktiež rýchlo, takže hydrolyzát, ktorý sa trávi o trochu rýchlejšie nemusí byť v závislosti na vyššej cene vždy výhodnou voľbou.

 

Srvátkové bielkoviny v akejkoľvek forme majú vynikajúcu stráviteľnosť a aminokyselinový profil. Pokiaľ vám nevadí niekoľko gramov sacharidov a tukov naviac a nie ste alergický na laktózu, srvátkové koncentráty sú najhospodárnejšou voľbou a jednoznačne najpredávanejšou formou srvátkových proteínov na trhu.

 

zdroj: https://www.nutritionexpress.com/

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi